Co warto zobaczyć w Zalipiu

0

Nawiązując do mojego poprzedniego wpisu Zalipie malowana wieś uzupełniam go o miejsca, które warto zobaczyć.

Spacerując po wiosce spotkałam przesympatyczną parę staruszków, którzy byli bardzo skorzy do rozmowy. Warto zaczepiać ludzi i podpytywać o różne sprawy, zresztą ludzie sami też zaczepiają i opowiadają ciekawe historie, także uszy i oczy należy mieć otarte, bo takiej wiedzy jak bezpośrednio od zainteresowanych nie wyczyta się nigdzie :]

Będąc w Zalipiu należy zobaczyć zagrodę Felicji Curyłowej. Była to wybitna, lokalna malarka, która jako jedna z pierwszych uczestniczyła w konkursie malowania chat. Niestety ja się nie załapałam na wystawę, ponieważ dotarłam na miejsce za późno i widziałam zagrodę tylko z zewnątrz.

Poniżej zamieszczam parę zdjęć domu pani Wandy Nicek, która całe lata malowała motywy kwiatowe. Jej dom przyozdabiają niezwykle piękne kolorowe malowanki, ale także kwiaty robione z bibuły oraz tradycyjne pisanki.


 

Pani Wanda z ukochanym psem Pusiem :]

W centrum Zalipia znajduje się Dom Malarek, warto do niego zajrzeć i zobaczyć lokalną sztukę oraz wyroby rękodzieła.Na uboczu Zalipia znajduje się Izba Regionalna "Kwiaty Zalipia". Na jednej z głównych ulic prowadzi do niej znak PAMIĄTKI, to kolejne miejsce, które jest warte uwagi. W Regionalnej Izbie znajduje się przepiękna szopka wykonana przez gospodynię i jej bardzo uzdolnionego 11-letniego syna Pawła,ekspozycję można oglądać przez cały rok.

Oprócz stajenki w Izbie znajdują się kąciki tematyczne. Jest kącik modlitewny, kącik pokazujący tradycję pielęgnacji małego dziecka oraz kącik pokazujący jak przed laty w Zalipiu pracowały kobiety w domu.

Zwróćcie uwagę na słomianą podstawkę na stole, tak kiedyś wyglądał obrus wigilijny. Na zewnątrz Izby znajdują się eksponaty, które były używane w pracy, w polu.

Na koniec wizyty można zakupić przepiękne, lokalne wyroby :]Obrazy na zdjęciu są dziełem 11-letniego Pawełka.

Brak komentarzy