Guillaume Duchenne medyk o twórczym spojrzeniu

0
Guillaume Duchenne żył w latach 1806 – 1876, był francuskim lekarzem, specjalizował się w neurologii. Był również fotografem, który jako lekarz znalazł dla niej zastosowanie w swojej dziedzinie medycyny. Nie był pierwszym medykiem, który sięgał po to medium, ale jego pierwszego wyróżniało twórcze podejście i, co więcej świadomie nawiązywał do sztuk pięknych.
W czasie, kiedy  Duchenne zajął się robieniem zdjęć,technika fotografowania była już znana od około 15 lat. Nastał zmierzch epoki dagerotypii i kalotypii. Frederick Scott Archer Brytyjczyk wynalazł mokry proces kolodinowy, przez który uzyskał  ze szklanych negatywów ostry obraz, wynalazł także technologię, która była dwadzieścia razy bardziej czuła niż wcześniejsze procesy.
Zdania w tamtych czasach na temat używania fotografii w celu przekazania wiedzy medycznej były podzielone. Większość sław naukowych utrzymywała, że dużo lepsze są używane od czasów renesansu tradycyjne rysunki, ponieważ są bardziej precyzyjne w przekazywaniu szczegółów.
Guillaume Duchenne nie zważając na nieufne zdania kolegów, zaczął wykorzystywać fotografię, wykorzystywał jej komunikacyjny aspekt, całkowicie świadomie włączał zasady kadrowania, perspektywy i oświetlenia. Jego dobrze skomponowane i subtelnie oświetlone obrazy przedstawiają dużo więcej niż tylko wizualizację pewnych fizycznych zjawisk dla celów badawczych.
Duchenne napisał jedno z najbardziej  zaskakujących dzieł o fotografii naukowej. Sposób w jaki fotografował swoich pacjentów był innowacyjny, nie odbiegał od fotografii artystycznej czy społecznej. Postacie z jego fotografii były podrażniane prądem elektrycznym, naukowiec chciał poprzez tę metodę odkryć tajemnicę ludzkich uczuć.
Od roku 1852 Duchenne szukał porad u znanych paryskich fotografów, był między innymi u Alphonse Poitevina, Gustave Le Graya a nawet u samego Louis Pierson.
Jako ciekawostka, Darwin  miał kopie niektórych fotografii Guillaumea Duchenne, których użył jako źródła w pracy wyrażania emocji u ludzi i zwierząt w roku  1872.Jest to jedyny egzemplarz spośród prawie stu fotografii z tego cyklu, na którym Doktor Guillaume Duchenne nosi dziwną czapkę ukrywającą jego "wysokie czoło". Jego twarz z pewnym wyrazem próżności, zdaje się mówić: "Spójrzcie na mnie. To ja: doktor Guillaume - Benjamin - Amand Duchenne, znany jako Duchenne de Bologne, lekarz, naukowiec, członek Societe de medecine w Paryżu, specjalista w dziedzinie elektrofizjologii, przeprowadzający w tej chwili eksperyment, który, mam nadzieję, zmieni zarówno historię medycyny, jak i fotografii"

Eksperymentalne zdjęcia  Guillaume Duchenne po dziś dzień wywołują ogromne zdumienie, szok a nawet dezaprobatę oglądającego, mimo że, upłynęło 150 lat od ich powstania.

Brak komentarzy