Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach Szopienicach

0

Miałam okazję uczestniczyć w plenerze fotograficznym w Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach, drugi raz w przeciągu dwóch lat fotografowałam nieczynną już halę. Moje wrażenia są takie, dobrze, że kolejny industrialny zabytek nie został bezpowrotnie wyburzony, to się chwali, zostaje namiastka dawnych lat, śląskiego dziedzictwa, które bezceremonialnie poprzez łapska urzędników dostaje zezwolenia na zapomnienie i przemienienie w kupę gruzu. Jedyne moje małe zastrzeżenie, bo trochę pomarudzić muszę, hala traci klimat, robi się zbyt sterylnie, typowo muzealnie, czas pokaże jak się to dalej potoczy.

Zanim zaproszę Was do zobaczenia fotografii z walcowni zerknijcie na krótki filmik, który jest efektem szwędania się po opuszczonych miejscach, halach, również walcowni…






Trochę wprowadzenia i historii tego miejsca, pozwoliłam sobie zamieścić opis z ulotki walcowni.

Firma Giesche rozpoczęła w 1903 roku budowę Walcowni Cynku. Ukończyła ja w styczniu 1904 roku. Umiejscowienie przy torach umożliwiło sprawną logistykę. Sprzedaż wytworzonych cynkowych blach dawała większy zysk niż sprzedaż cynku w postaci grubych płyt. Wybudowana hala główna Walcowni Cynku miała 91 m długości i 20 m szerokości oraz pomieszczenie maszynowni o długości 70 m i szerokości 6 m.

Dodatkowo, wybudowano kotłownię wyposażoną w 8 kotłów parowych, wytwórnię opakowań drewnianych, oraz chłodnię kominową dla obiegu wody chłodzącej. W hali główniej walcowni zlokalizowane były rządzenia zapewniające prawidłowy ciąg technologicznych produkcji blach.















































































































A po tym linkiem znajdziecie krótką fotorelację z pleneru w cynkowni, w którym uczestniczyłam 2 lata temu: Pozostałości po Hucie Szopienice

Brak komentarzy