Niecodzienna szopka z górnikami i familokami w Rudzie Śląskiej

0

W kościele św. Barbary w Rudzie Śląskiej - Bykowinie można podziwiać niezwykłą szopkę. Jej twórcą jest Jan Noparlik, który zapoczątkował jej budowę 5 lat temu, z każdym rokiem jest coraz większa i bardziej rozbudowana.
W szopce znajdują się przedstawiciele różnych zawodów, jak górnicy, policjanci, ratownicy medyczni, a wszystko to w misternie odtworzonych realiach śląskich osiedli z szybami kopalnianymi, ulicami, karuzelą i samochodami.Niezmiernie starannie zostały odtworzone makiety szybów Nowy Wirek i Maciej, osiedle Kaufhaus w Nowym Bytomiu oraz imitacja chodnika kopalnianego. Są również blokowiska, drewniane zabudowania charakterystyczne dla architektury Górnego Śląska, takie jak drewniany wiatrak z ruchomymi skrzydłami.

Stajenka jest interaktywna, jeśli podejdzie się do drewnianej dzwonnicy aniołek zaczyna dzwonić dzwoneczkiem, przez wodny młyn przelewa się woda, która wpada do stawu a szole w szybach kopalni poruszają się w górę i dół.Szopka ma prawie 20 metrów szerokości, na jej panoramie rozpościerają się zabudowania kilku kopalń Rudy Śląskiej, huta „Pokój” w Nowym Bytomiu i osiedla mieszkaniowe dzielnic Bykowina, Kochłowice, Wirek, Nowy Bytom. Do tego dochodzi drewniana chałupa z XIX wieku przeniesiona niedawno z Bykowiny do skansenu w Chorzowie oraz średniowieczny gródek stożkowy z XIII wieku w Kochłowicach.

Na prawdę warto zobaczyć tę przepiękną i niecodzienną stajenkę i poświęcić jej co najmniej kilkanaście minut i przyjrzeć się szczegółom.

Szopkę można oglądać codziennie od godziny 8:00 do 18:00 w kościele św. Barbary w Rudzie Śląskiej - Bykowinie a także w czasie nabożeństw.

Brak komentarzy