obrzędowość

Niecodzienna szopka z górnikami i familokami w Rudzie Śląskiej

0


Szopka ma prawie 20 metrów szerokości, na jej panoramie rozpościerają się zabudowania kilku kopalń Rudy Śląskiej, huta „Pokój” w Nowym Bytomiu i osiedla mieszkaniowe dzielnic Bykowina, Kochłowice, Wirek, Nowy Bytom. Do tego dochodzi drewniana chałupa z XIX wieku przeniesiona niedawno z Bykowiny do skansenu w Chorzowie oraz średniowieczny gródek stożkowy z XIII wieku w Kochłowicach.

Zobacz więcej →

Święto Ogniowe w Żorach

0


11 maja co roku w Żorach przechodzi przez rynek rozświetlona pochodniami procesja. Zwyczaj ten pochodzi z 1702 roku, wtedy to rynek w Żorach praktycznie cały spłonął, wiele mieszkańców w krótkiej chwili straciło cały swój życiowy dorobek. Aby przebłagać okrutny los i pozbierać się po tym kataklizmie żorzanie postanowili zorganizować błagalną procesję. Podczas pochodu uczestnicy modlili się do Boga o odwrócenie klęski, w zamian za to obiecali uczestniczyć co roku w pochodzie, w ten sposób narodziło się Święto Ogniowe w Żorach.

Zobacz więcej →

Boże Ciało w Lipinach

0


Raz w roku podczas Bożego Ciała Lipiny w Świętochłowicach nabierają kolorowych barw. Pośród zabrudzonych familoków przechodzi barwna, tradycyjna śląska procesja.

Zobacz więcej →