Osadzanie chochoła Bronowice Małe 2014

0

Od 1969 roku muzeum "Rydluówka" organizuje "Osadzanie chochoła"na cześć wesela Lucjana Rydla  z Jadwigą Mikołajczykówną, córką bronowickiego chłopa, które stało się osnową Wesela Stanisława Wyspiańskiego - jednego z najważniejszych dramatów w historii polskiej literatury.
Ślub młodej pary odbył się w Krakowie, w Kościele Mariackim, tego dnia na rynku zgromadziło się kilka tysięcy gapiów, aby zobaczyć na własne oczy zaślubiny pana z chłopką.

Obrzęd osadzania chochoła odbywa się podczas tańca dzieci wokół chochoła - krzaka róży owiniętego słomą.

P { margin-bottom: 0.21cm; }
„Miałeś, chamie, złoty róg,
miałeś, chamie, czapkę z piór:
czapki wicher niesie,
róg huka po lesie,
ostał ci się ino sznur,
ostał ci się ino sznur."
Regionalne Muzeum Młodej Polski "Rydlówka" – muzeum zajmujące zabytkowy dworek, znajdujące się w Krakowie, przy ul. Tetmajera 28 w Bronowicach Małych.
Dworek, nazwany później Rydlówką, został wybudowany w 1894 przez malarza Włodzimierza Tetmajera, który cztery lata wcześniej osiedlił się w podkrakowskich Bronowicach. Jego żoną była Anna Mikołajczykówna, córka bronowickiego chłopa Jacka Mikołajczyka, na którego ziemi został wzniesiony dworek. Pierwotnie dwór był parterowy, drewniany, kryty strzechą i z gankiem.

Częstym gościem Tetmajerów, zwłaszcza latem 1900 roku, był Lucjan Rydel. Powodem było narastające uczucie znanego już wówczas pisarza i poety do 17-letniej Jadwisi, najmłodszej siostry gospodyni. 20 listopada 1900 roku w kościele Mariackim odbył się ich ślub. Świadkami uroczystości byli wuj panny młodej, Błażej Czepiec i przyjaciel pana młodego, a zarazem całej rodziny Rydlów, Stanisław Wyspiański. Tetmajerowie użyczyli swojego domu na przyjęcie weselne. Dwa lata później Tetmajerowie przenieśli do znajdującego się w pobliżu domu, tzw. Tetmajerówki, a stary dworek sprzedali w 1908 Rydlowi. W 1912 nowy właściciel przebudował Rydlówkę według projektu Filipa Pokutyńskiego – z lewej strony dostawiono tzw. świetlicę, a strzechę zastąpiono dachówkami. (źródło: wikipedia.pl)Maria Rydlowa, (ur. 26 lutego 1924 w Krakowie-Bronowicach Małych) – historyk literatury, edytor.

W czasie II wojny światowej żołnierz AK. Wieloletnia redaktorka krakowskiego Wydawnictwa Literackiego. Autorka wielotomowego opracowania Listów Stanisława Wyspiańskiego (Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1979–1998), redaktorka licznych publikacji (m.in. Dzienników 1955-1981 Mieczysława Jastruna, Nowel zebranych Władysława Orkana). Opiekunka "Rydlówki" – Muzeum Młodej Polski w Krakowie. W 2013 r. opublikowała tom wspomnień Moje Bronowice, mój Kraków. 16 maja 2014 odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Polskiej "Gloria Artis"

Żona Jacka Rydla, wnuka poety Lucjana Rydla[1]. Matka profesora UJ Jana Rydla. (źródło: wikipedia.pl)Brak komentarzy