PLANETA LEM - Biuro Podróży - Katowice

0


„Daję cywilizacji narkozę, bo inaczej by siebie nie zniosła. Dlatego nie wolno jej budzić… Utrzymuję na skraju równowagi to, co beze mnie runęłoby w agonię powszechną. Jestem ostatnim Atlasem tego świata”.

Kongres futurologiczny - Stanisław Lem.

Planeta Lem to najnowszy spektakl plenerowy Teatru Biuro Podróży. Powstał w koprodukcji z Instytutem Adama Mickiewicza.

Do powstania przedstawienia inspiracją stała się proza Stanisława Lema, jego wyjątkowa, pełna humoru i przenikliwa diagnoza współczesnego świata oraz refleksje na temat relacji między rozwojem technologii a ograniczeniami ludzkiego gatunku.

Bohaterami spektaklu są postaci znane z powieści i opowiadań Lema: Ijon Tichy, profesor Tarantoga, społeczność Lepniaków, superkomputer, roboty. W przedstawieniu - historii, która nigdy nie została przez Stanisława Lema napisana, a jest impresją teatru powstałą w oparciu o twórczość pisarza, pokazany jest świat przyszłości , w którym sztuczna inteligencja zapewniając rasie ludzkiej iluzoryczny dobrobyt doprowadza ją do degeneracji i zgnuśniałej pasywności. Jest to świat zamieszkany przez humanoidalne istoty, których sens istnienia zawęził się do dawki halucynogenu. Dzięki niemu żyją w iluzji dobrobytu i spokoju pod czujnym i życzliwym okiem cyberopiekunów. (źródło: teatrbiuropodrozy.pl;)


Paweł Szkotak: Przenikliwość Lema polega nie tylko na przewidywaniu wynalazków, ale na pokazaniu jak nowe technologie będą oddziaływać i zmieniać człowieka. Nasz humanoidalny potomek będzie nie tylko inaczej wyglądał, ale zmienią się też jego relacje rodzinne, społeczne. Przyspieszenie technologiczne umożliwia kreowanie i zaspokajanie  potrzeb, a jednocześnie stwarza praktycznie nieograniczone możliwości kontroli i perswazji.

Tęsknota za sacrum,  fantastyczne  decorum, marzenie o lepszym świecie powoduje, że dzisiaj science fiction stało się jedynym już możliwym rezerwuarem idei romantycznych, powszechnie rozumianych. Planeta Lem to ziemia przyszłości, która stała się sztucznym rajem, rodzajem antyutopii. Zamieszkują ją Lepniacy, przyszli Ziemianie. Na spotkanie z nimi dzięki podróży w czasie wyrusza Ijon Tichy nasz współczesny. Co przyniesie ich konfrontacja? Gdzie przebiega granica między narzucaniem własnej wizji prawdy, dobra a chęcią niesienia pomocy? (źródło: teatrbiuropodrozy.pl;)

Spektakl Planeta Lem został wyprodukowany przez Teatr Biuro Podróży i Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej 2011. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w Brukseli, Paryżu, Londynie, Berlinie, Madrycie, Moskwie, Kijowie, Mińsku, Pekinie i Tokio we współpracy z Instytutami Polskimi i Ambasadami Polskimi oraz partnerami lokalnymi.

Reżyseria: Paweł Szkotak

Scenariusz: na podstawie prozy Stanisława Lema - Teatr Biuro Podróży

Scenografia: Agnieszka Zawadowska

Światła: Magda Górfińska

Aktorzy: Bartosz Borowski, Agata Elsner, Mateusz Felsmann, Miron  Jagniewski, Mateusz Kostecki, Łukasz Kowalski, Jarosław Siejkowski,  Marta Strzałko, Piotr Wojtyniak, Tomasz Wrzalik

Produkcja: Teatr Biuro Podróży, Instytut Adama Mickiewicza

podobny wpis: COMPAGNIE CACAHUETE (FRANCJA): POGRZEB MAMY teatr uliczny Katowice


Powielanie, przetwarzanie i dalsze rozpowszechnianie treści i           materiałów zamieszczonych w powyższym tekście , w jakikolwiek    sposób,  w       całości lub w części, bez wcześniejszej pisemnej zgody    autora  jest       zabronione.

Brak komentarzy