Spektakl teatralny Orkiestra - Teatr z Legnicy

0


W ramach industriady w 3 śląskich miastach został wystawiony spektakl "Orkiestra", który odbywał się na terenach industrialnych. Sztukę można było oglądać w Zabrzu, Mysłowicach i Katowicach.

Zabawna i mądra opowieść o muzykach kopalnianego zespołu, których śmierć  kolegi popycha do wędrówki w krainę wspomnień. Dramatyczne i niezwykłe  losy budowniczych i mieszkańców Zagłębia Miedziowego.

Obok „Orkiestry”, nowego spektaklu Jacka Głomba w legnickim teatrze im.  Heleny Modrzejewskiej, nie można przejść obojętnie. Z dwóch przynajmniej  powodów. Pierwszym jest podjęty przez Głomba i Krzysztofa Kopkę temat,  do tej pory omijany. To historia jednego z symboli Dolnego Śląska,  kopalni miedzi, ujęta w ramy mitu założycielskiego Lubina i całego  regionu. Drugim jest forma opowieści. Wielofunkcyjna przestrzeń  zaprojektowana przez Małgorzatę Bulandę stwarza pole i dla scen  metaforycznych, i dla dosłownego obrazu świata przedstawionego. Jest tu  miejsce na relacje obyczajowe – kameralne, choć też i bardzo złożone –  oraz na uniwersalną opowieść skupioną na wyborach etycznych.

Pojawiające się w dramacie Krzysztofa Kopki historie górników i innych  osób związanych z kopalnią zostały napisane w oparciu o zebrane  wcześniej dokumenty i relacje świadków. To kolejny tekst, na podstawie  którego powstał w legnickim teatrze spektakl mocno związany z lokalną  historią (można wspomnieć chociażby „Balladę o Zakaczawiu”, „Wschody i  zachody miasta”, „Łemka”). „Orkiestra” stanowi szeroko zakrojony fresk  historyczny dziejów kombinatu kopalni miedziowej w Lubinie – od momentu  powstania, aż po dzisiejsze czasy prywatyzowania i działalności spółki  KGHM. Dramat osnuty jest wokół losów członków orkiestry górniczej, gdzie  spotykali się ludzie, o bardzo odmiennych historiach i poglądach;  łączyła ich jedynie umiejętność gry na instrumentach. Poznajemy ich na  sali prób orkiestry i na dole podczas szychty. Losy członków górniczej  orkiestry są udanym spoiwem dramaturgicznym; pozwalają prześledzić  splatające się ze sobą wydarzenia i wiele aspektów przemian zachodzących  w Polsce ostatnich pięćdziesięciu lat. (źródło: teatr.legnica.pl;)podobny wpis: PLANETA LEM – Biuro Podróży – Katowice


Powielanie, przetwarzanie i dalsze rozpowszechnianie treści i            materiałów zamieszczonych w powyższym tekście , w jakikolwiek     sposób,  w       całości lub w części, bez wcześniejszej pisemnej zgody     autora  jest       zabronione.

Brak komentarzy