Święto Ogniowe w Żorach

0 11 maja co roku w Żorach przechodzi przez rynek rozświetlona pochodniami procesja. Zwyczaj ten pochodzi z 1702 roku, wtedy to rynek w Żorach praktycznie cały spłonął, wiele mieszkańców w krótkiej chwili straciło cały swój życiowy dorobek. Aby przebłagać okrutny los i pozbierać się po tym kataklizmie żorzanie postanowili zorganizować błagalną procesję. Podczas pochodu uczestnicy modlili się do Boga o odwrócenie klęski, w zamian za to obiecali uczestniczyć co roku w pochodzie, w ten sposób narodziło się Święto Ogniowe w Żorach.
Do roku 1939 11 maja był dniem wolnym od pracy, w porannych godzinach odbywała się msza dziękczynna a następnie uroczysta procesja ulicami miasta. Podczas okupacji hitlerowskiej święta zaniechano, przywrócono je ponownie w 1950 roku.

W tym roku w uroczystym pochodzie wzięło kilka tysięcy wiernych. Na czas procesji na rynku zgasły wszystkie światła i latarnie, mrok rozświetlały pochodnie. W pochodzie wzięli udział przedstawiciele władz kurkowych z Polski, szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, motocykliści z Żor oraz rycerze z Żor.

Brak komentarzy