Uroczystości na Świętej Górze Jawor - święto Piotra i Pawła 2012

0


Góra Jawor w Beskidzie Niskim jest świętym miejscem dla Łemków. Historia tego miejsca według ustnych podań rozpoczęła się w 1925 roku, kiedy to trzy Łemkinie wracały zieloną granicą ze Słowacji do Wysowej. Kiedy chyłkiem skradały się aby nie zauważyli ich pogranicznicy, jedna z nich zauważyła świetlistą postać Matki Boskiej. Następnego dnia wróciła w to samo miejsce i ponownie doznała objawienia. Wieści o cudzie bardzo szybko rozniosły się po okolicznych wioskach. Na początku władze kościelne i państwowe były sceptycznie nastawione, aż do roku 1929, kiedy to postawiono kaplicę i poświęcono ją Matce Boskiej Opieki.


Czas wojny był nieprzychylny kaplicy. Po wojnie nie było lepiej, Łemkowie zostali wysiedleni i wokoło było pusto. WOP urządził tam strażnicę, żołnierze kaplicę zniszczyli i zbezcześcili, urządzili sobie w niej szalet oraz stajnię dla owiec. Zimą rozpalali ogniska paląc w nich ikony. Kiedy tylko Łemkowie zaczęli powracać na swoje ziemie, od razu rozpoczęli starania o przywrócenie kultu tego miejsca. Na zgodę czekali 13 lat, aż w roku 1969 objęła ją swoją opieką parafia prawosławna w Wysowej.


W sanktuarium pod górą Jawor parę razy do roku odbywają się uroczyste nabożeństwa. Największe święto ma miejsce 12 lipca, w dzień apostołów Piotra i Pawła (według kalendarza juliańskiego). Mszę celebrują biskupi, wierni przybywają dość licznie z Polski i ze Słowacji. Niektórzy – jak w Grabarce – przynoszą krzyże, by ustawić je w pobliżu kaplicy. Wszyscy piją wodę, której moc uchodzi za cudowną, wielu wiernych zabiera ją do domów.
W trakcie uroczystości przepięknie śpiewał chór diecezjalny Irmos pod dyrekcją Marianny Jarej, wspierany przez chórzystów lwowskiej cerkwi katedralnej św. Jerzego.podobny wpis: Boże Ciało w Lipinach


Powielanie, przetwarzanie i dalsze rozpowszechnianie treści i              materiałów zamieszczonych w powyższym tekście , w jakikolwiek       sposób,  w       całości lub w części, bez wcześniejszej pisemnej   zgody     autora  jest       zabronione.

Brak komentarzy